Вітаємо ВІКТОРА ФЕДОРОВИЧА ТЕЛИЧКО

10 травня 2017 р. виповнилось 60 років сучасному українському композитору

ВІКТОРУ  ФЕДОРОВИЧУ ТЕЛИЧКО.

Віктор Теличко – сучасний український композитор, піаніст, заслужений діяч мистецтв України, лауреат премій ім. Д. Задора та братів Шерегіїв, викладач-методист Ужгородського державного музичного училища ім. Д. Є. Задора, доцент Мукачівського державного університету, голова Закарпатської організації Національної спілки композиторів України, відомий музично-громадський діяч, член Національної спілки театральних діячів України, член НВМС, член правління Закарпатського відділення Національної Всеукраїнської музичної спілки, член ТО «Асоціація діячів естрадного мистецтва України». Більше 30 років він викладає музично-теоретичні дисципліни та веде клас композиції, продовжуючи  традиції Дезидерія Задора та Іштвана Мартона. Серед його учнів – лауреати міжнародних і всеукраїнських конкурсів Віктор Янцо, Катерина Оленич, Олександра Новикова (Франція), Рената Сокачик, Тіран Нікогосян, Юліана Хоменко, Василь Цанько, Михайло Чедрик.

Серед численних творів В. Теличко різних жанрів  –  Концерт для скрипки з оркестром, камерна симфонія «Ремінісценції» в 4 ч. (пам’яті П. Милославського, І.Мартона, С. Хосроєвої,  Д. Задора), «Карпатське капричіо» для 2 ф-но з оркестром, соната для скрипки і ф-но, «Карпатська партита» для скрипки соло, одноактна фольк – опера,  Фольк-концерт для мішаного хору та ударних,  сонатина, варіації для ф-но, дві сюїти для 2 ф-но, «Дитячий альбом» для ф-но,обробки закарпатських народних пісень для голосу і фортепіано, романси, твори для духових інструментів, хорові твори, музика до театру і кіно, численні  обробки та аранжування. Музичні твори композитора були надруковані в збірках  «Фортепіанні твори закарпатських композиторів» (Львів. 2007),  «Хочу грати на роялі» (Київ. 2013),  «Камерні твори сучасних композиторів» (Банска Бистріца, 2008), «Струнно-смичкова камерна мініатюра» (Львів. 2013),  на міжнародному швейцарському інтернет-сайті  MusicaNeo,  неодноразово виконувались і виконуються  в Україні та за кордоном (в Словаччині, Польщі, Угорщині, Німеччині, Бельгії,  Португалії, Румунії), на міжнародних композиторських фестивалях «Київ Музік Фест»,  «Музичні премєри сезону», «Контрасти», «Музика монастирських дворів»(Вінниця), «Музика без кордонів»,  «Срібний дзвін», «Закарпатський едельвейс»  (Ужгород).

В. Теличко – засновник і незмінний голова Закарпатської організації НСКУ. За час його керівництва організація збільшилась кадрово, зміцнила свій авторитет.

Також він є засновником і керівником щорічного міжнародного фестивалю сучасної та класичної музики «Музичне сузір’я Закарпаття», в  якому за 19 років існування виступили музиканти з 9 країн світу (Щвейцарія, Німеччина, Чехія, Польша, Угорщина, Словаччина, Росія, Китай), зокрема:

Національний  заслужений академічний симфонічний оркестр України,

Національний заслужений академічний Український народний хор  ім. Г. Верьовки,

Львівський академічний симфонічний оркестр,

Національний ансамбль солістів України «Київська камерата»,

Державний ансамбль України  «Київські солісти»,

Київський  камерний хор «CREDO»,

фольклорний ансамбль «Цвітень» при Національному заслуженому академічному Українському народному хорі ім. Г. Верьовки,

зразковий хор хлопчиків та юнаків Мукачівської хорової школи,

польсько-український міжнародний ансамбль старовинної музики  «Менестрелі»,

видатні композитори, виконавці, музикознавці   Євген Станкович, Мирослав Скорик, Ніна Матвієнко, Валерій Буймістер, Марія Зубанич, Валерій Мурга,  Богодар Которович, Володимир Сіренко, Олександр Теліга, Йосип Ермінь, Любов Кияновська, Ігор Щербаков, Юрій Чекан, Юрій Ланюк, Оксана Ільницька, Максим Шорінков,

швейцарський кларнетист і диригент  Віталій Возняк,

російський композитор, піаніст, диригент Михайло Аркадьєв,

словацький композитор і піаніст Євген Іршаї,

чеський скрипаль-віртуоз Мілан Паля,

академік з Пряшева Микола Мушинка,

академік НАМУ професор НМАУ Марина Черкашина – Губаренко,

старший син Д. Задора – концертмейстер Дебреценського симфонічного оркестру віолончеліст Іштван Задор.

  Фестиваль неодноразово висвітлювався у всеукраїнській та регіональній пресі («День», «Комерсант», «Дзеркало тижня», «Голос України», «Новини Закарпаття», «Ужгород», в збірці «Професійна музична культура Закарпаття: етапи становлення»,  в науковому віснику УжНУ, науковому віснику НМАУ, на сайті НСКУ, на ЮТубі, на музичних сайтах Азербайджану, BIZ.TV, MusicTransKarpat та ін.).

В. Теличко вперше в Україні провів в Закарпатті  два фестивалі музики Євгена  Станковича (1995, 2005) та Мирослава  Скорика (1997). Він є автором ідеї, автором статей  та головою редколегії тритомної збірки науково-музикознавчних матеріалів «Професійна музикан культура Закарпаття: етапи становлення» (Ужгород. Всеукраїнське видавництво «Карпати», 2005. 2010. 2016), яка презентує широку панораму і вагомість мистецьких здобутків закарпатських музикантів в контексті розвитку української музики.

В. Теличко – член журі міжнародних конкурсів «Срібний дзвін», «Станкович фест». «Закарпатський едельвейс», міжнародного композиторського конкурсу ім.. Л. Ревуцького.